Eşler Arasında Sağlıklı İletişim Nasıl Sağlanır?

Evlilik sorunlarının başında eşler arasındaki iletişim eksikliği gelmektedir. Karşılıklı diyalog kurulamaması sonucu birçok sorun ortaya çıkar. Bir konu üzerinde konuşamama, birbirini dinlememe gibi sorunlar zamanla ilişkinin yıpranmasına neden olur. Bu diyalog sorunlarının giderilmesi için eşlerin kendileriyle ve birbirleriyle acilen yüzleşmesi gerekir. Evlilik terapisi bu açıdan çok faydalı olmaktadır. Uzmanın yönlendirdiği doğrultuda çözüme odaklı olarak davranışları değiştirmeye istekli olmak gerekir. Bu durumda kısa sürede sorunlara çözüm bulunmaktadır. Terapist evlilikteki her soruna çözüm getirmek için yardımcı olmaktadır. Mutlu bir evliliğin anahtarı karşılıklı diyalog ve anlayıştan geçer. Bunu sağlayamayan eşler evlilik terapisi ile olumlu olarak yol kat etmektedir.

Evlilikte Mutlu Bir Cinsel Yaşamın Anahtarı Nedir?

Evlilikte cinsel yaşam önemlidir. Eşlerin bu konuda birbirlerine uyumlu olabilmeleri mutluluğu beraberinde getirmektedir. Bu uyumu yakalamak kolay olmayabilir. Burada önemli olan eşlerin birbirlerini tatmin etmelerini engelleyen sorunların ortadan kaldırılmasıdır. Tatmin olmayan eşler mutsuz olur. Kadınlarda ve erkeklerde farklı cinsel sorunlar evliliğin yıpranmasına neden olmaktadır. Vajinismus, cinsel soğukluk gibi sorunlar kadınlarda görülmektedir. Oysaki cinsel terapi sayesinde bu sorunlar kısa sürede çözülmektedir. Çekinmeden sorunlar büyümeden terapistten yardım almak gerekmektedir. Erkeklerde de erken boşalma, sertleşme sorunları gibi bazı sorunlar olmaktadır. Cinsel terapi gören eşlerde sorunlar kesin çözüme ulaşmaktadır. Eşler sağlıklı cinsel hayata başlangıç yapmaktadır.

Boşanmanın Eşiğindeki Evlilikler Nasıl Düzelir?

Bazen sorunlar sürekli ertelendiği için evlilikler çıkmaza girmektedir. Eşlerden biri mutsuzsa bu evdeki herkesi olumsuz şekilde etkiler. Çocuklar mutsuz olur, okulda sorunlar yaşarlar ve kişilik bozukluklarına neden olabilir, aile danışmanlığı sorunların temeline inerek kişilerin içinden çıkamadığı durumlarda yardımcı olmaktadır. Eşlerin birbirlerine yeterince ilgi göstermemesi veya aşırı kıskançlık yapması büyük sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca ailede şiddete meyilli olan eşler nedeniyle şiddetli geçimsizlik ve mutsuzluk olmaktadır. Bunun önüne geçilmesi gerekmektedir, aile danışmanlığı bunun gibi birçok soruna çözüm getirir. Eşlerin birbirlerine güvenmesi çok önemlidir. Eğer güven sorunu varsa evliliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi imkansız hale gelir. Psikolium aile içinde yaşanan sorunlara kısa sürede çözüm getirmek için her türlü çabayı uzmanlarıyla göstermektedir.Etiketler:,