Evlilik Terapisinin Önemi

Gerekli durumlarda evlilik terapisi almak son derece önemli bir konudur. Eğer kişiler çift olarak ilişki terapisine gidiyorlarsa bu durum ilişkide halen bir umut olduğunun göstergesidir. Bu durum ilişkinin halen kurtarılabilir olduğunu göstermektedir. kimi zaman kişiler var olan bireysel problemlerini evlilik içinde sürdürdükleri için ilişki sıkıntılı bir hale gelebilmektedir. Geçmiş yıllardan bugüne kalmış durumda olan beklentilerin ve bireysel ihtiyaçları, hedefi şaşırarak çiftlerin telafi etmesinin istenmesi durumunda ortaya çatışmalara çıkabilmektedir. Böyle bir durum neticesinde de çiftler yanlış partnerlerle evlendiklerinden dolayı problem çıktığı düşüncesine kapılırlar. Oysaki mutsuz evlilikle mutlu evlilik arasındaki fark, sorunların sayısı ile ilgili ya da yanlış partner seçimi ile alakalı değil ilişkiyi sürdürme konusunda tıkandıkları noktanın ne olduğunu keşfetme çabası göstermemekten kaynaklıdır.

Evlilik terapisi yalnızca çiftler arasındaki ilişkiyi düzeltmeye ve daha iyi bir hale getirmeye odaklı değildir. bireylerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını ortaya koyar ve mevcut ilişkinin her iki kişi için de iyi bir sonuç ortaya koyup koymadığı araştırmaya tabi tutulur.

Gerçekleştirilen evlilik terapisi aynı zamanda, taraflar bir ilişkiyi devam ettirmek istemiyor ya da ilişkinin devam etmesi halinde kişiler zarar görecekse söz konusu ilişkinin sorunsuz bir biçimde sonlandırılması amacıyla da destek sağlamaktadır. Konusunda uzmanlığı olan psikologlar ve psikoterapistler ile devam etmekte olan süreç, mevcut ilişkinin dinamiklerine, bireylerin paylaşım ve terapiden yarar sağlama durumlarına göre şekillenmektedir. Terapi süresi danışmanlar ve terapistin vermiş olduğu ortak karar ile belirlenir.

Cinsel Terapiler Nelerdir?

Cinsellikteki farklı sorunlar için verilmekte olan farklı cinsel terapi uygulamalarının varlığı söz konusudur. Cinsel terapi ihtiyacı doğuran çeşitli nedenlerin varlığı söz konusu olmaktadır. Bunlar; vajinismus, cinsel işlev bozuklukları, erken boşalma, cinsel isteksizlik, cinsel problemler, sex düşkünlüğü, erektil işlev bozukluğu gibi nedenlerdir.

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile içinde var olan problemler, aile içinde yer alan kişilerin birbirlerinden giderek uzaklaşması, iletişim sorunları yaşanması, aile bireylerinin birbirlerine olan kızgınlıkları ya da kırgınlıkları, aile içerisinde anlaşılamadıklarını ve değer görmedikleri yönünde hisse kapılmaları gibi çeşitlilik gösteren pek çok nedenden kaynaklı olabilmektedir. Aile içi yaşanan problemlerin uzun süre boyunca görmezden gelinmesi aile içi gerginliklere neden olmaktadır ve bu durum bireylerin birbirlerinden uzaklaşmasına yol açmaktadır. Aile danışmanlığı hizmetleri, aileyi meydana getirmekte olan bireylerin bir araya gelmesi sonrasında problem yaratan konularla alakalı uzman aile danışmanları ay da psikologlar ailedeki sorunların ortadan kaldırılması için çözüm yolları bulmak ve ailenin her ferdinin kendi üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi ve gereksinimlerini ortaya koyması üzerine kurulu bir hizmettir. Aile danışmanlığı ailedeki problemlerin ortadan kaldırılmasına katkı sağlamak için hizmet sunarlar. Ailede yaşanan her soruna farklı çözümler üretmek amacıyla hizmet veren Psikolium danışmanlık ve koçluk hizmetleri ile hayat size daha güzel.

 

 Etiketler:, ,