psikolojik danışman nedir

Hangi Durumlarda Psikolojik Danışmana İhtiyaç Duyulur

Kişinin yaşamının herhangi bir evresinde yaşanmış bir olay, onun bütün yaşamını altüst edebilmekte, sosyal yaşamda ve işinde başarısızlığın, mutsuzluğun kaynağı olabilmektedir. Psikolojik danışmanlık hizmetleri bireyin böyle dönemlerine ışık tutar. Ancak psikolojik danışmana başvurmak için mutlaka bir travma yaşamaya gerek yoktur.
Psikolojik Danışmanlık Hizmetinde Neler Yapılır?

Psikolojik danışmanlık bireylerin çevrelerine ve sosyal yaşama uyum sağlamasında, daha etkin beceriler kazanmasına yardımcı olan bir hizmettir. Bir psikolojik danışmana, herkes gidebilir. Hayatta başarılı olabilmek, hangi alanlarda başarılı olabileceğini belirlemek, aile ve arkadaş ilişkilerinde daha sağlıklı iletişim kurmak isteyenler, psikolojik danışmanlardan yardım alabilmektedir. Psikolojik danışmanlar gerek psikolojik terapi ile gerekse bazı psikolojik testler aracılığı ile kişilerin bilgi ve becerilerini, hayata olan bakış açılarını ve bu bakış açılarının nasıl daha başarılı hale getirilebileceği gibi konularda bireylere yardımlar sunmaktadır. Psikolojik danışmana başvurmak için kişinin yaşamında kendisini olumsuz etkileyen büyük bir olay yaşaması veya çocukluktan ya da gençlik dönemlerinden kalan, aşamadığı bazı sorunlara sahip olmasına ihtiyaç yoktur. Kendini daha yakından tanımak isteyen veya bir uzmanla konuşarak iş yaşamı, kariyer planlama, eğitimle ilgili kararlar gibi bazı konular hakkında bilgi almak isteyen herkes bir psikolojik danışmana başvurabilir.

Psikolojik Danışmanlık Hizmetinin Yararları Nelerdir?

Psikolojik danışman denildiğinde, genellikle insanlar öğüt alabilecekleri bir kimseyi akıllarında canlandırıyorlar. Halbuki psikolojik danışmanlık hizmetinde öğüt vermek yoktur. Bunun yerine kişinin kendisini tanıması ve kendi sorunlarına gereken çözümleri üretmesi için bilgi ve becerilerin kazandırılması vardır. Psikolojik danışmanlar kişinin kendisini tanımasına yardımcı olurken psikolojik testler aracılığı ile kişinin karakteristik özelliklerini açığa çıkarırlar. Daha sonra bu özellikler doğrultusunda bireyin kendisini geliştirmesine, ilişkilerinde daha başarılı iletişim kurmasına, mesleki ve eğitim ile ilgili sorunlarında başarıya ulaşmasına yardımcı olmak hedeflenir. Psikolojik danışmanlık hizmeti alan kimseler kendini ve çevresini tanıyan, kriz anlarında sorunlara pratik çözümler üreten bireylerdir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin daha çok ihtiyaç duyulan birim olmasıyla birlikte, artık psikolog fiyatları son derece uygun bir tabloda sunuluyor. Psikolium Psikolojik Danışmanlık hizmetlerinden psikolog fiyatları ve ihtiyacınız olan hizmetlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.Etiketler:,