Öğrenci Koçluğu Nedir Ve Ne Değildir?

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir çalışma alanı olan öğrenci koçluğu halk arasında çok yanlış bir değerlendirme ile algılanabiliyor. Buna göre öğrenci koçluğu sadece çocukların okul başarısı ile ilgilenen ve onlara ders çalışmada yardımcı olan bir birim… Fakat gerçekte yapılan çalışmalar, sadece bunlarla kısıtlı değildir.
Öğrenci Koçluğu Konusunda Neler Yanlış Anlaşılıyor?

Aileler çocuklarını öğrenci koçluğu terapisine getirirken, onların okul başarısında yaşadıkları sorunların, çocukla ilgilenecek olan çocuk pedagog tarafından öğüt verilerek giderileceği zannediliyor. Fakat bu, tamamen yanlış bir algıdır. Çünkü psikolojik danışmanlık hizmetlerinin hiçbirinde, öğüt vermek yoktur. Öğüt vermek, çocuğu sıkar. Bu eğer etkili bir yöntem olsaydı, anneler tarafından her gün çocuklara verilen öğütlerle, her şey yoluna girerdi. Çocuk pedagog tarafından verilen hizmetlerde, çocuklara öğüt vermek yerine fikirler sunulur ve bu fikirleri çocuğun kendisinin geliştirmesine yardımcı olunur.

Öğüt Vermek Yerine Yaşayarak Anlatmak

Bu terapilerde esas alınan şey, çocukların düşünce güçlerini geliştirmek ve ne yapması, ne yapmaması gerektiğine birilerinin öğütlerine ihtiyaç duymadan kendisinin karar vermesini sağlamaktadır. Örneğin, ders çalışmayan bir çocuğa, sıkıcı ve uzun bir konuşma ile ders çalışmanın önemini anlatmak yerine belki bir oyun terapisi düzenleyerek, gelecekte seçmek istediği mesleği temsil etmesi istenebilir. Çocuk bu oyunda gelecekte doktor olmayı seçmişse, oyunda ona doktorluğun önemli bir meslek olduğunu, bu sayede insanların hayatlarını kurtararak, belki insanların hastalıkları için tedavi yöntemi bulabileceği ve kahraman olabileceği anlatılabilir.

Uygulanan bu oyun terapisi yöntemi, oldukça etkilidir. Sadece çocuklara mesaj vermek için değil, onların sorunlarını tespit etmek için de kullanılmaktadır. Hatta oyun terapisinde çocuğa, bir oyun oynuyor hissi verilerek çocuk zeka testi uygulaması da yapılabilmektedir. Normal şartlar altında uygulanan çocuk zeka testi çocuğu çok sıkar. Fakat oyunla uygulanan testler, onların becerilerini daha iyi ortaya koymalarına yardımcı olmaktadır. Psikolium Danışmanlık tarafından uygulanan Eğitim ve Öğrenci Koçluğu programlarında amaç, çocuklara sorumluluk kazandırmak, düşünen, sorgulayan, çözüm üreten bireyler olmalarını ve bu sayede hayatta, tek başlarına ciddi kararları zorlanmadan verebilmelerini sağlamaktır. Kazandırılan bu beceriler, onlara ömür boyu yardımcı olacaktır.Etiketler:, , ,