öğrenci koçluğu şartmıdır?

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Ögrenci Koçluğu Nedir?

Koçluk kelimesi ve kavramı ülkemizde 2000 yıllarından beri popülerdir. Bu kavram, kişinin farkındalık sağlamasına yönelik destek amaçlı verilen bir hizmettir. Öğrenci koçluğu olarak da bilinen eğitim koçluğu, genel olarak 13 yaşını geçmiş kişilere eğitim alanında verilen destek hizmetleridir.

Öğrenci koçluğu ile kişinin kendisini tanıması, kişinin kolay öğrenme yöntemlerini ve kişisel özelliklerini fark etmesi, öz güveni arttırma, başarılı olmayı engellemekte olan problemleri ortadan kaldırma gibi sorunlara çözüm bulunmaktadır. Günümüzde her evde görülmekte olan aile ve çocuk arasındaki iletişimsizlik ve bir takım problemler öğrenci koçları veya eğitim koçları ile çözüme kavuşturulmaktadır.

Pedagog Nedir? Çocuk Pedagog Nedir?

Pedagog, dilimizde eğitimci anlamı ile birlikte kullanılmaktadır. Yani pedagoglar, genel olarak birer çocuk eğitimcisidirler. Ülkemizde PDR mezunu olarak bilinen, yani Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları pedagog olarak atanmaktadır. Bu pedagoglar çocukların gelişimine yardımcı olmaktadır. Aileler ile iletişime geçip çocuğun eğitilmesinde önemli bir rol almaktadırlar. Sadece gelişime yardımcı olan çocuk pedagog, çocukların psikolojik problemleri veya psikiyatrik durumları ile ilgilenmemektedir.

Çocuk Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi, çocukların geçmiş dönemlerde ve şuan yaşamakta olduğu problemleri ortaya çıkarmaya yaramaktadır. Birbirinden farklı oyuncak parçalarının çocuğun önüne sunulması ile çocuk kendi yaşadığı ruhsal problemlere göre şekillenen bir oyun dünyası oluşturur. Bu oyunlar, evde ailesi ile yaşamakta olduğu problemlerin çeşitlerine göre şekillenmektedir. Bu sayede çocukların yaşadıkları sorunlar ortaya konmakta ve problemlerin çözülmesi için çalışılmaktadır.

Çocuk Zeka Testi Ne İşe Yarar?

Zeka testi, sadece çocuklar için değil neredeyse tüm bireyler için kullanılmaktadır. Çocuk zeka testi ise, çocukların erken yaşta problemlerini çözmeye yarayan bir sistemdir. İleri zekalı olan veya zeka geriliği yaşayan çocuklar, bu test ile belirlenmektedir. Zeka geriliği yaşayan çocuklar ayrı eğitimlere ve ilgiye muhtaç olduğu gibi, ileri zekalı olan çocuklara da farklı eğitim şekilleri ile yaklaşılmalıdır.

Psikolium adlı psikolojik ve danışmanlık kurumundan bu tür zeka testleri, öğrenci koçluğu, oyun terapisi gibi hizmetler alınabilmektedir. Çocukların gelişimi ve eğitim şekillerine yön verilmesine yardımcı olan kurum, ülkenin her tarafından müşteri kabul etmekte ve profesyonel bir şekilde yardımcı olmaktadır.

 Etiketler:, ,