öğrenci koçluğu ve oyun terapisi

Öğrenci Koçluğu Ve Oyun Terapisi

Öğrenci koçluğu ifadesi ile yalnızca çocukların sınav başarısı ve derslerden yüksek not almasını hedefleyen çalışmalar düşünülüyor. Fakat öğrenci koçluğu çok daha geniş bir programdır. Bu programa alınan öğrencilerin kendilerine güvenmesi, güçlüklerle karşılaştığında bunlarla nasıl mücadele edeceğinin öğretilmesi ve öğrenciyi hayat boyu yapacağı seçimlerde özgür irade ile doğru kararlar vermeye teşvik etme hedeflenmektedir.
Kendine Güvenen Bireyler Yetiştirmek

Çocuk pedagog çalışmalarında, çocukların sorunlarının kaynağını bulmak ve bu sorunlarla baş ederken pratik çözümler üretmesi sağlanmaktadır. Çünkü çocuk, hayatta her zaman anne ve babayla yaşamayacak, hayatta bazı aşamalarda kendi kararlarını verecek kendi hayatını bu kararlarla şekillendirecektir. Psikolium Danışmanlık tarafından yürütülen çocuk pedagog çalışmalarında çocuklara, bu özgüven aşılanmaktadır. Öğrenci koçluğunda sunulan oyun terapisi programı ile çocukların el becerileri ve düşünme yetenekleri geliştirilirken, aynı zamanda onların duygusal derinliklerinde yatan bazı problemlerin açığa çıkarılması hedeflenmektedir. Oyun terapisi programı genellikle daha küçük yaşlardaki çocuklara verilen bir programdır. Çünkü çocukların kendilerini en rahat ifade ettikleri ortam oyunlardır.
Oyun Terapisi Çocuklara Nasıl Yardımcı Olmaktadır?

Çocuk pedagog uzmanları tarafından hazırlanan oyun terapisi, çocukların sözlerle ifade edemediği bazı duygu ve düşünceleri ya da bilinçlerinde yer eden travmaları, oyunlar aracılığı ile ifade ettikleri bir ortamdır. Çocukların bu oyun ortamında ifade ettikleri duygularına çözüm getirirken, yine oyunlar kullanılır. Böylelikle çocuklarda çok daha kalıcı çözüm üretilmiş olmaktadır. Oyunlar, çocukların gerçek yaşamlarını taklit ettikleri bir dünya yaratır. Oyun terapisinde çocuklar oyun oynarken sergiledikleri davranışlar ile onları üzen olayları, endişelerini, korkularını ve hayal kırıklıklarını ifade edebilirler. Böylelikle çocuklara çok daha samimi bir şekilde yaklaşma imkanı elde edilir ve daha doğru çözümler sunulabilir. Gerekiyorsa bu oyun terapilerine, anne ve babalar da katılırlar. Oyun terapilerinde bazen çocuk zeka testi uygulamamaları da yapılabilir. Çocuklar için yapılan zeka testleri, onların düşünce biçimlerini ve hangi tip zekaya yakın olduklarını tespit etmek için önemlidir. Çocuk zeka testi ile çocukların hangi alana daha çok yatkın oldukları tespit rahatlıkla edilerek, onları gelecek hayatları için yönlendirmek daha kolay bir hal almaktadır.Etiketler:, ,