oyun terapisi ne işe yarar

Oyun Terapisi İle Çocukların Dünyasını Keşif

Çocukların duygularını ifade edebilmek için seçtikleri yol oyundur. Kendilerini en rahat hissettikleri alan oyun alanları olduğu için gözlemlenebilecekleri ve doğru bir şekilde yaklaşılabilecekleri yegâne alandır. Bu yüzden oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların ruhsal dünyalarına ulaşabilmek için oyun terapisi yöntemi uygulanır. Çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için özel oyunlar ya da oyuncaklar kullanılır. Oyun terapisi için kullanılan oyuncaklar arasında, kuklalar, oyun evleri, oyun hamurları, kağıt, renkli kalemler hatta mini tiyatro oyunları vardır.

Travmatik durumlar geçiren çocuklara ulaşabilmek için oyun terapisti en uygun olan oyun ve oyuncakları seçerek çocuk ile iletişime geçmeye çalışır. Bu sayede yaşadığı olaylarla nasıl baş edebileceği gösterilir ve çocuklara yol gösterilir. Oyunlar, çocuklar için zor durumlarla nasıl baş edebileceğini gösterebilmenin en rahat yoludur. Çünkü oyun olduğunu bildiği için hata yapmaktan korkmayacaktır. Oyun sonunda istediği sonuca ulaşamadığında tekrar ederek zor olan için doğru çözüm yolunu bulabilecektir. Böyle bir durumda oyun terapisti ise ona yol gösterici olur. 5 yaşın üstündeki çocuklarda, terapi özelliğindeki oyunlar anne veya babanın ölmesi, boşanma ve cinsel istismar gibi durumlar için faydalı olmaktadır.

Oyun terapisti ile gerçekleştirilen seanslarda ağırlıklı olarak oyunlar yer alsa da tamamının bu şekilde olduğu söylenemez. Bazı zamanlarda sohbet şeklinde de birlikte vakit geçirebilmektedirler. Bu alanda eğitimini tamamlamış olan uzmanlar tarafından uygulanan oyun terapisi hizmetini veren sayılı merkezler bulunmaktadır. Psikolojievi olarak merkezimizde uzmanlarımızla birlikte, çocuklar için en iyi çözümü oluşturabilecek terapilerle hizmet verilmektedir.

Çocuklarla oyun terapisinin önemi nedir?

Oyun terapisi çocuklarla birlikteyken önemlidir. Çünkü yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeleri mümkün değildir. Çocuklar oyun oynarken yaşadıklarıyla ilgili duygularını çok rahat yansıtırlar, oyun sırasında yaşamış oldukları duyguları yeniden yaratma şansı bulurlar. Bu bir nevi kendi yöntemleriyle çözümlemek gibi düşünülebilir.

Oyun terapisi ne kadar sürer?

Oyun terapisi ile ilgili devam edilmesi gereken süreç tamamen çocuğun şimdiki zamanda ve geçmişte yaşadıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Süreçteki en etkili faktör yaşanmış olan ve yaşanmaya devam eden olayların etkenleridir. Diğer iki önemli faktör ise, çocuğun gelişimin hangi döneminde olduğu ve yaşadığı travmatik bir olay var ise kaç yaşındayken yaşadığıdır. Çocuğu fazlasıyla etkileyecek olan olayların yaşanmasından sonra kısa süre içerisinde destek alınırsa, terapi sürecinin kısa sürmesi ve kolay atlatılması için o kadar iyi olacaktır. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında oyun terapist fiyatları hakkında da net bilgi vermek mümkün olmamaktadır.

 Etiketler:, ,