oyun terapisinin faydaları

Oyun Terapisi Ve Faydaları

Çocukların eğitim hayatında onlara yardımcı olan ve pratik düşünen, doğru kararlar alan, kendine güvenen bireyler yetiştirmek için uygulanan öğrenci koçluğu artık ülkemizde de aileler tarafından önem verilen bir olgu haline geldi. Eğitim ve öğrenci koçluğu geniş kapsamlı bir programdır. Bu kapsamda, ihtiyaç duyulan durumlarda verilen oyun terapisi çocukların oyun yoluyla sorunlarının aktarılması ve bu sorunlara çözüm getirilmesini hedefliyor.
Oyun Terapisi Nedir?

Çocuklar, onları üzen, kıran, acı veren veya hayal kırıklığı yaşatan olayları dile getirirken, yetişkinler kadar rahat biçimde kendilerini ifade edemezler. Onların duygu ve düşüncelerini anlamanın en önemli yolu kurgusal bir oyun dünyası yaratmaktır. Çünkü çocuklar, kendilerini oyun dünyasında daha güvende hissederler. Oyun terapisi bu amaçla yapılan bir uygulamadır.
Çocukların oyun oynarken kullandıkları sözcükler, oyuncaklarla kurdukları gerçek dışı dünya ve bu dünyada sergiledikleri davranışlar onların bilinç altına doğru yapılan bir yolculuktur. Bu oyunlar sayesinde onları daha yakından tanıma imkanı elde edilir.
Çocuk pedagog uzmanlar tarafından oyun terapisinin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de çocukların çok hareketli olmasıdır. Yetişkinler gibi bir seans boyunca sabit bir şekilde oturarak konuşmak, onlara çok sıkıcı gelecektir. Bu sebeple onlarla oyun yoluyla iletişim kurmak çok daha sağlıklı bir yöntemdir.

Oyun Terapisinin Yararları Nelerdir?
Çocuk pedagog hizmetlerinde sunulan oyun terapileri, çocukların sıkılmadan psikolojik destek almalarına olanak sunuyor. Bunun dışında gerçek hayatta çocuklara kavratmanın zor olduğu bazı kavram ve kurallar, oyunlar aracılığı ile çok daha etkili bir şekilde sunulabiliyor. Örneğin, çocuk evde ve okulda bazı kurallara uyulması gerektiğini biliyor ama bunları ısrarla uygulamıyorsa, bu kurallar oyun yoluyla kurulan kurgu dünyada, bir oyun gibi gösterilerek çocuklara aktarılabiliyor. Bu sayede zorlanmadan bazı kazanımlara edinebiliyorlar.

​​​​​​​ Çocuğun bilişsel becerilerini saptamak için sunulan çocuk zeka testi uygulamaları da bazen oyun terapisi ile verilmektedir. Psikolium danışmanlık tarafından uygulanan zeka testlerinde, çocukların çoklu zeka kuramına göre sözel, mantıksal, görsel, bedensel zeka tiplerinden hangisinde olduğu tespit edilir ve çocuk zeka testi oyun terapisi ile yapıldığından çocuklar sıkılmadan bu tür çalışmalara katılabilirler.Etiketler:, , ,